Acasă Sport TENIS: Eliminată în sferturile de finală la turneul de la Shenzhen (WTA)

TENIS: Eliminată în sferturile de finală la turneul de la Shenzhen (WTA)

1 min citire
Comentariile sunt închise pentru TENIS: Eliminată în sferturile de finală la turneul de la Shenzhen (WTA)
0
208

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii în valoare totală de 750.000 dolari. A fost învinsă în două seturi, 7-5, 6-1, de americanca Alison Riske, după o oră şi 39 minute de joc, într-o partidă disputată vineri.

Al treilea eșec

Cîrstea (28 ani, 84 WTA) a suferit cu această ocazie al treilea eşec în şapte partide disputate împotriva lui Riske (28 ani, 62 WTA). Precedenta lor confruntare a avut loc în 2018, la US Open, în primul tur, românca învingând cu 6-3, 3-6, 7-5.

Pentru accederea în faza sferturilor de finală, Sorana Cîrstea a fost recompensată cu un cec în valoare de 13.121 dolari şi 60 de puncte WTA.

Alt sportiv la turneul de la Shenzen

Tot vineri, în aceeaşi fază a competiţiei de la Shenzhen urmează să evolueze românca Monica Niculescu, împotriva chinezoaicei Yafan Wang.

Citește aici și despre evoluția sportivei Monica Niculescu la turneul de la Shenzen.