Acasă Cultură Au fost premiați câștigătorii celei de-a X-a ediții a festivalului Internațional pentru Liceeni STAGE

Au fost premiați câștigătorii celei de-a X-a ediții a festivalului Internațional pentru Liceeni STAGE

5 min citire
Comentariile sunt închise pentru Au fost premiați câștigătorii celei de-a X-a ediții a festivalului Internațional pentru Liceeni STAGE
0
47

Sâmbătă 19 octombrie, la Casa Radio, juriul STAGE. INTERNATIONAL YOUTH THEATER FESTIVAL reprezentat de Radu Țuculescu, Ionică Pop, Pavel Azap si Rodica Tulbure a desemnat câștigătorii editiei a X-a a festivalului Internațional pentru Liceeni STAGE, festivalul bunei- dispoziții.

 

MARELE PREMIU- TROFELUL STAGE FESTIVAL, a fost acordat trupei LABIRINT,”Colegiul Național” George Coșbuc” Motru, coordonator Prof. Rodica Păuna, pentru piesa ” Regele moare” de Eugen Ionescu

Premii spectacole:

Premiul I- GENESIS, Palatul Copiilor Cluj, piesa ”Povești cu pești”, creatie colectiva Genesis

Premiul II- GHIOCEII, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova, piesa ”Dănilă Prepeleac” adaptare dupa Ion Creanga

Premiul III- ALETHEIA, Colegiul Romano- Catolic ” Sfântul Iosif”, Bucuresti, piesa ” Oscar și tanti Roz”, G. Schmitt

Premiul RadioGHIOCEII, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova, piesa ”Dănilă Prepeleac” adaptare dupa Ion Creanga

Premiul pentru REGIE- prof. Mihail Sîrbu, coordonator GHIOCEII, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova,piesa ”Dănilă Prepeleac” adaptare dupa Ion Creanga

 

Premiul pentru CEL MAI BUN ROL FEMININ PRINCIPAL

LOCUL I-ILONA DĂNILĂ, KATHARSIS ANTIC, Colegiul Național ”A.T.Laurian”, Botoșani

LOCUL II-CĂTĂLINA VARANIȚĂ- GHIOCEII, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova

LOCUL III- DENISA ANTONIA- ȘERBAN- ALETHEIA, Colegiul Romano- Catolic ” Sfântul Iosif”, Bucuresti

Premiul pentru CEL MAI BUN ROL FEMININ SECUNDAR

LOCUL I- EMA SINTĂMĂRIAN, GENESIS, Palatul Copiilor Cluj

LOCUL II-ALISA RĂDUȚU- LABIRINT,”Colegiul Național” George Coșbuc” Motru

LOCUL III- ANASZTAZIA KOTELES- TincART, Liceul Teoretic ”Nicolae Jiga”, Tinca

Premiul special al juriului : Monica IorgaLABIRINT, Colegiul Național” George Coșbuc” Motru

 

Premiul pentru CEL MAI BUN ROL MASCULIN PRINCIPAL

LOCUL I-PATRIK BUCSKO- TINCART, Liceul Teoretic ”Nicolae Jiga”, Tinca

LOCUL II- SERGIU VÎZDOAGĂ- GHIOCEII, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova

LOCUL III- ANDREI TEODOR STÂRCEA– ALETHEIA, Colegiul Romano- Catolic ” Sfântul Iosif”, Bucuresti

Premiul pentru CEL MAI BUN ROL MASCULIN SECUNDAR

LOCUL I- DAN PRAVEDNÎI- GHIOCEII, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova

LOCUL II- ALEXANDRU ION- ALETHEIA, Colegiul Romano- Catolic ” Sfântul Iosif”, Bucuresti

LOCUL III- CĂTĂLIN MIHALI- TINCART, Liceul Teoretic ”Nicolae Jiga”, Tinca

 

Premiul special pentru”Promovarea literaturii antice”, KATHARSIS ANTIC, Colegiul Național ”A. T. Laurian”, Botoșani

Premiul special pentru spectacol: ART HOUSE KAREV, Macedonia de Nord

Buletin de MĂNĂȘTUR  prin Mihai Armanca a oferit premiul special pentru ”Creatie literara originala pentru liceeni trupei GENESIS, Palatul Copiilor Cluj, pentru piesa colectivă ” Povești cu pești”

La ediția a X-a a festivalului International de Teatru pentru Liceeni, STAGE au participat 107 elevi, din 3 țări.

 

Parteneri instituționali:

Inspectoratul Scolar Judetean Cluj, Universitatea de Științe Agricole și Medicinș Veterinara Cluj, Colegiul Tehnic Raluca Ripan Cluj-Napoca, Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”,Colegiul Economic  ” Iulian Pop” Cluj Napoca

PARTENERI: Radio Cluj, Cinema Dacia, Centrul de Cultura Urbană, Primaria Cluj  

Parteneri media: Radio Cluj, Faclia, Monitorul de Cluj, BULETIN DE MANASTUR, Cluj Today, Via TV, Exponentul

Sponsori: La Casa, Arobs Transilvania, Petru Simigerie

Încarcă mai mult de Balint Ioana
Încarcă mai mult în Cultură
Comentariile sunt închise.

Verificați de asemenea

Fii parte din Orchestra de suflători a Municipiului Turda!

Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca intenţionează să reînvie mişcarea de fan…