Acasă Cultură Extraordinar! 38 de premii câștigate de elevii CMST la Olimpiada de Interpretare Instrumentală

Extraordinar! 38 de premii câștigate de elevii CMST la Olimpiada de Interpretare Instrumentală

5 min citire
Comentariile sunt închise pentru Extraordinar! 38 de premii câștigate de elevii CMST la Olimpiada de Interpretare Instrumentală
2
967

Un sfârşit de săptămână fabulos pentru Colegiul de Muzică „Sigismund Toduță”, petrecut la Satu Mare, cu ocazia desfăşurării etapei zonale a Olimpiadei de Interpretare Instrumentală pentru clasele III-VIII.

Cei 40 de elevi, îndrumaţi de cei 25 de profesori şi 6 profesori corepetitori, au monopolizat podiumul la toate secţiunile de concurs, aducând acasă nu mai puţin de 19 premii I, 10 premii II, 6 premii III şi 3 menţiuni.

Elevi de 10 ai Colegiului

S-au făcut remarcați în cadrul Olimpiadei copii binecuvântați cu darul cântului și o nemăsurată pasiune pentru muzică. Îi vom aminti pe fiecare și le vom transmite gândul nostru bun și prețuirea pentru arta ce o creează și o trăiesc:

Premiul I şi calificare la etapa naţională: Ilea Sara, cls. a IV-a; Ionescu Althea, cls. a IV-a; Boancă Dan, cls. a V-a; Bodea Maya, cls.a V-a, Trifescu Maria, cls. a VI-a; Nagy Elisabeta, cls.a VIII-a; Vădan Sara, cls. a IV-a; Török-Dani Klara, cls. a V-a; Cuşmir Filip, cls. a VI-a; Drăgan Petra, cls. a VIII-a; Ahmed Milan, cls. a VI-a; Maksay Gergö, cls. a VIII-a; Szenkovics David, cls. a VIII-a; Bodea Denisa, cls. a VIII-a; Mureşan Samir Gabriel, cls. a VI-a; Kiss Alexander, cls. a VII-a; Condor Mattia, cls. a VII-a; Simon Bogdan, cls. a VII-și Lăcătoş Paul, cls. a VII-a.

Premiul al II-lea: Maksutovici Enya, cls. a III-a; Talos Maria, cls. a VIII-a; Haplea Maria, cls. a III-a; Ortensky Attila, cls. a VIII-a; Rotar Rafael, cls. a VIII-a; Cojocari Loredana, cls. a VII-a; Bojan Luca, cls. a IV-a; Purcel Ciprian, cls. a V-a; Theodorescu Edvin, cls. a VIII-a; Vieru Luca, cls. a VI-a.

Premiul al III-lea: Moţocan Filip, cls. a VI-a; Török-Dani Eva, cls. a V-a; Boancă Rut, cls. a VII-a; Siclovan Rareş, cls. a VIII-a și Lungu Larisa, cls. a VIII-a; Cătuna Ruben, cls. a VII-a.

Menţiune: David-Kacso Kende, cls. a VII-a, Aprotosoaiei Veronica, cls. a IV-a și Vălean Raul, cls. a VII-a.

Mulțumiri și profesorilor

Alături de cei 40 de elevi au fost:

Profesori îndrumători: Arcu Adrian, Blaga Diana, Berci Ioan, Bodea Anda, Biro Ludovic, Berengea Daniel, Cesa-Goje Dacian, Demian Daniel, Erdos Paul, Filip Antonella, Ignat Ligia, Kostyak Elöd, László Gyorgyi, Lup Ovidiu, Marc Corina, Mărginean Maria, Moraru Bianca, Mureşan Dumitru, Murariu Ramona, Naneş Irina, Pop Mara, Redeş Alexandru, Serbac Daniel, Suma Cătălin și Todoruţ Doina.

Profesori corepetitori: Albu Angela, László Elisabeta, Munteanu Cristina, Nemeti Meda, Popovici Emilia, Orban Agnes și Simon Ilona.

Să nu uităm contribuția la bunul mers al competiției a profesorilor evaluatori propuși de Inspectoratul Scolar Județean Cluj, în comisiile secțiunilor olimpiadei: Arcu Adrian, Chira Beniamin, Mitu Angela, Rus Roxana, Simon Daniel și Zanc Zenu.

Felicitări elevilor şi profesorilor, dar şi părinţilor, fără a căror susţinere aceşti copii minunaţi nu ar putea avea asemenea rezultate! Mult succes în continuare celor calificaţi la etapa naţională de la Bucureşti!

Încarcă mai mult de Pavel Lazăr
Încarcă mai mult în Cultură
Comentariile sunt închise.

Verificați de asemenea

Program româno-american de reformă administrativă, la UBB

Departamentul de Administraţie și Management Public, din cadrul UBB, desfăşoară în perioad…